Charakterystyka kredytów gotówkowych

Kredyty gotówkowe charakteryzują się krótkim okresem kredytowania i niskimi kwotami pieniędzy jakie można pozyskać tą drogą. Ich cechy są logicznie powiązane i tak, ich wysokie oprocentowanie wynika z możliwości szybkiego pozyskania pieniędzy podczas jednej wizyty w banku. Nie da się tak szybko zrobić gruntownej analizy klienta a więc koszt tego ryzyka banki przerzucają na wszystkich klientów korzystających z kredytów gotówkowych. Z niskiej kwoty kredytu i krótkiego czasu nie za bardzo da się naliczyć sensowne oprocentowanie a więc banki nie tylko maksymalizują odsetki ale dokładają stosunkowo wysokie prowizje.

Głównym celem kredytów gotówkowych jest konsumpcja, a więc można przeznaczyć pieniądze na praktycznie dowolnie wybrany cel. Kwota nie jest zbyt wysoka, a więc zakres produktów na jakie można przeznaczyć pieniądze jest ograniczony. Ludzie najczęściej przeznaczają pieniądze na zakup sprzętu codziennego użytku lub wakacje zagraniczne, na które nie udało się zebrać wystarczającej ilości pieniędzy. Pieniędzmi pozyskanymi za pomocą kredytów gotówkowych można sfinansować także remont lub inne wydatki jak np opał na zimę.

Kredyty gotówkowe bierzemy tylko wtedy kiedy naprawdę potrzebujemy albo po prostu się nam to opłaca. Na rynku jest naprawdę wiele różnego rodzaju możliwości pozyskania pieniędzy jak inne kredyty celowe, których oprocentowanie jest przeważnie tańsze lub różnego rodzaju dofinansowania i subwencje gdzie musimy zwrócić tylko część pieniędzy lub po spełnieniu określonych warunków nie musimy zwracać żadnej części. Kredyty gotówkowe warto wziąć gdy brakuje nam do zakupu jakiegoś produktu niewielkiej kwoty a pojawiła się jakaś promocja lub naprawdę potrzebujemy pieniędzy a nie pasują żadne inne dostępne opcje.

Kredyty gotówkowe to łatwe źródło pieniędzy, które trzeba oddać co stanowi zagrożenie dla mniej odpowiedzialnych osób. Łatwy i szybki dostęp do dodatkowej gotówki może prowadzić do zakupu niepotrzebnych do życia produktów i usług na które takie osoby nie stać. Zaciąganie kredytu prowadzi do konieczności spłaty rat w przyszłych okresach co z kolei prowadzi do obniżenia poziomu życia i często konieczności zaciągania kolejnych kredytów od czego tylko krok do pętli kredytowej, z której wyjście może okazać się niemożliwe bez pomocy osób trzecich lub dogadania się z bankiem w postaci na przykład konsolidacji kredytów. Ogólnie kredyty gotówkowe coraz bardziej zyskują na popularności ponieważ społeczeństwa są coraz bardziej przyzwyczajone do życia na kredyt, co mocniej się odbije

Zobacz także:  Stan rynku kredytowego w Polsce i przewidywane zmiany

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.