Co warto zrobić przed zaciągnięciem kredytu samochodowego?

Kredyt samochodowy to specyficzna forma zobowiązania finansowego, która – w przeciwieństwie do np. kredytu gotówkowego, nie musi być zaciągana na niezbędne cele. I właśnie dlatego przed skorzystaniem z takiej oferty, warto się dokładnie przekonać, czy będzie nas na nią stać. Co zrobić, by zaciągnięcie takiego zobowiązania było bezpieczne?

Planowanie i symulacja

Na samym początku naszej „kredytowej drogi” warto sprawdzić, czy będziemy w stanie spłacać dane zobowiązanie. Jego miesięczną wysokość można dość łatwo obliczyć z wykorzystaniem internetowych kalkulatorów. Gdy już będziemy znali oscylacyjną wysokość raty, warto się zastanowić, czy będziemy w stanie żyć bez tych pieniędzy. Najlepiej przez kilka miesięcy odkładać na konto lub lokatę daną kwotę. Jeśli nasz domowy budżet nie zostanie przez to zrujnowany, kredyt taki z pewnością spłacimy. Przy okazji będziemy mieli na naszym koncie kilka tysięcy oszczędności.

Zbędne wydatki? Może później!

Jeśli chcemy zaciągnąć kredyt samochodowy np. tuż po wakacjach, można się zastanowić np. nad rezygnacją z nich i przekazanie całości środków na poczet oszczędności. Fakt, może nie jest to zbyt popularna decyzja, ale dzięki temu możemy odłożyć nawet kilka tysięcy złotych. Pieniądze te mogą nam się przydać np. na czarną godzinę, gdy nie będziemy w stanie spłacić bieżących rat kredytu. Nawiasem mówiąc, zawsze pamiętajmy o tym, że rata takiego zobowiązania może wzrosnąć i to np. na wskutek podwyżki stóp procentowych.

Mały kredyt na dobry początek

Kredyt samochodowy to relatywnie duże zobowiązanie, którego uzyskanie może nie być możliwe w przypadku braku historii kredytowej. Dlatego na kilka miesięcy przed jego zaciągnięciem (lub może lepiej – złożeniem wniosku), warto w danym banku zaciągnąć inny, znacznie mniejszy kredyt. Jego terminowa spłata pozwoli nam na uzyskanie pozytywnej historii i – co równie ważne – zwiększy nasze szanse na korzystną „samochodówkę”. W przeciwnym razie, jej koszty mogą być zdecydowanie wyższe..

Zobacz także:  Kredyty samochodowe – jak się o nie starać?

Podsumowanie

Reasumując, kredyt samochodowy to ciekawa propozycja dla osób chcących zakupić nowe, lub używane auto. Niemniej pamiętajmy o tym, że chcąc go otrzymać, warto spełnić kilka podstawowych warunków. Jeśli zastosujemy się do powyższych porad, spłata kredytu nie będzie aż tak uciążliwa.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.