Dlaczego warto postawić na pośrednictwo kredytowe?
Pośrednictwo kredytowe rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie od początku lat dziewięćdziesiątych. W kraju panuje jeszcze przekonanie, że od pośrednika lepiej trzymać się z daleka ze względu na zawyżone koszty współpracy, ale taki stereotyp faktycznie sprawdza się w sektorze kredytów krótkoterminowych i długoterminowych? O tym w poniższym artykule.
Pośrednik kredytowy przestrzega przepisów
Pośrednictwo kredytowe charakteryzuje się identycznymi normami prawnymi obsługi kredytobiorców, jak banki detaliczne, czy firmy pożyczkowe. Nie ma tutaj mowy o żadnych podejrzanych przejściach w kształtowaniu kosztów pozaodsetkowych i oprocentowania nominalnego. Najważniejsza norma to ustawa o kredycie konsumenckim. Banki detaliczne oraz firmy pożyczkowe interesują się współpracą z niezależnymi doradcami z kilku powodów. To szansa na rozszerzenie kontaktów oraz obniżenie kosztów zatrudnienia stacjonarnych pracowników. Pośrednik otrzymuje wynagrodzenie (prowizję) dopiero za zamkniętą umowę kredytową, a zatem musi postarać się bardziej, aby zdobyć, a co najważniejsze utrzymać klienta.
Najważniejsze możliwości dla kredytobiorcy
Pośrednictwo kredytowe daje spore możliwości kredytobiorcy. Przede wszystkim pośrednik zna specyfikę różnych instytucji finansowych. Wie, gdzie wystarczy twój dochód, czy drobne zaległości w Biurze Informacji Kredytowej do uzyskania kredytu gotówkowego. Potrafi powiedzieć, jak szybciej dopełnić formalności. Dodatkowo pośrednik negocjuje lepsze stawki kredytów długoterminowych. Dobry pośrednik posiada bowiem rozwiniętą
grupę zakupową. To pośrednik kredytowy przejmuje odpowiedzialność za wypełnienie wniosków kredytowych i potwierdzenie ich wiarygodności, np. u twojego pracodawcy. Monitoruje ponadto rynek w poszukiwaniu ofert kredytowych dopasowanych idealnie do twojej zdolności kredytowej. Dla początkujących kredytobiorców kontakt z pośrednikiem może okazać się zbawienny ze względu na brak dodatkowych działań. Wystarczy tylko przedstawić podstawowe oczekiwania odnośnie kredytu gotówkowego.
W jaki sposób analizować współpracę z doradcą kredytowym?
Pośrednik kredytowy to ciekawy zawód. Warto monitorować wiarygodność pośrednika, wykształcenie i dodatkowe szkolenia, doświadczenie. Pośrednik działa zgodnie z najwyższymi normami prawnymi. Pośrednik kredytowy to duże ułatwienie przy zaciąganiu kredytów krótko i długoterminowych, brak konfliktu interesów, duża zgodność z normami prawnymi, alternatywa dla zwykłych pracowników banków detalicznych i firm pożyczkowych, często słabo rozeznanych w alternatywnych źródłach finansowania potrzeb.