Firmy windykacyjne, a zagrożenia dla kredytobiorcy z zaległościami
Firmy windykacyjne to najczęściej etap pośredni dla dłużników ze sporymi zaległościami przez faktyczną wizytą komornika. Windykatorzy to zwykli właściciele działalności gospodarczych, których nie obowiązują specjalne przywileje. Windykator to nie komornik i nie porusza się w widełkach prawomocnych orzeczeń sądowych. Dlaczego zatem wielu kredytobiorców posiada tak wiele problemów z firmami windykacyjnymi? Przede wszystkim przez brak wiedzy o właściwych metodach postępowania.
W jaki sposób funkcjonują przedsiębiorstwa windykacyjne?
Firmy windykacyjne specjalizują się w skupie przeterminowanego zadłużenia, głównie od banków detalicznych, a także innych marek pożyczkowych niezainteresowanych utrzymywaniem władnych działów przeznaczonych do komunikacji z dłużnikami. Firmy windykacyjne odkupują niespłacone kredyty konsumpcyjne (gotówkowe) za grosze, w bardzo korzystnym stosunku. Z tego powodu nawet odzyskanie niewielkich środków od dłużnika bywa niezwykle opłacalne. To dla kredytobiorcy dobra informacja, ponieważ z markami windykacyjnymi można negocjować, wychodzić z własnymi pomysłami uregulowania rat. Nie trzeba też koniecznie dyskutować z firmami windykacyjnymi, szczególnie tymi nękającymi, wychodzącymi ze strategią manipulacji ekonomicznej. Prawo nie narzuca dłużnikowi obowiązku kontaktu z windykatorem. Inna sprawa przedstawia się oczywiście z komornikiem, który wykorzystuje już prawomocne orzeczenie sądu. Przy pierwszym kontakcie z windykatorem zapytaj, o jakie zadłużenie w ogóle chodzi z przedstawieniem specyficznych szczegółów. Nie działaj też na bazie telefonicznych uzgodnień, ponieważ nie mają żadnej wartości. Ugody sporządza się wyłącznie na piśmie. Z firmami windykacyjnymi możesz mieć do czynienia, kiedy bank postanowi sprzedać twój dług, jeżeli zaniedbałeś kontakt, straciłeś wiarygodność. To niestety wiąże się z drastycznym pogorszeniem historii w Biurze Informacji Kredytowej.
Czego nie robić przy kontakcie z firmą windykacyjną?
Unikaj podawania zbyt wielu informacji o sobie, szczególnie wrażliwych danych osobowych. Te mogą bowiem posłużyć do mało etycznych, wręcz szkodliwych działań dotyczących próby zaciągania nowych pożyczek konsumpcyjnych. Sprawdź koniecznie, czy nie masz przypadkiem do czynienia z przeterminowanym zadłużeniem. Niektórzy windykatorzy wymuszają spłatę już dawno zapomnianych zaległości. Windykator nie powinien stosować niezgodnego z prawem nacisku, chociażby nękania dłużnika. Takie sytuacje zgłasza się bez problemu do odpowiednich służb, najlepiej z dowodem (nagraniem). Gdzie sprawdzić, czy masz do czynienia z przedawnionym długiem? Najszybciej zrobić to za pośrednictwem rzecznika konsumentów zgodnego z miejscem zamieszkania (powiatowy dla osób z mniejszych miejscowości, miejski dla mieszkańców większych aglomeracji).
Główna uwaga na zakończenie
Firmy windykacyjne zarabiają głównie na niewiedzy dłużników, którzy mylą windykatorów z komornikami, a to zupełnie inna perspektywa kontaktu.