Kredyt gotówkowy – kto go nie otrzyma?
Banki oferują szereg produktów, wśród nich są kredyty gotówkowe. Czy są osoby, które mogą nie otrzymać kredytu gotówkowego?
Odpowiedź na postawione we wstępie pytanie brzmi twierdząco, wśród czynników, które mogą wpłynąć na to, że bank nie udzieli nam kredytu znajduje się między innymi młody wiek, duże wydatki czy umowa na czas określony. W jakich jeszcze przypadkach bank może odmówić nam udzielenia kredytu? Składając wniosek nigdy nie mamy pewności, czy kredyt zostanie nam udzielony. Zwłaszcza, gdy mówimy o kredycie hipotecznym. Bo ten cechują dość duże restrykcje z powodu wysokich kwot i długiego okresu kredytowania. W przypadku kredytu gotówkowego restrykcje są mniejsze, choć i tutaj nie zawsze decyzja może być pozytywna. Wiele uzależnione jest od tego, jak przedstawia się nasza historia kredytowa. W tym przypadku duże znaczenie mają dochody, które uzyskujemy. Bank bierze je pod uwagę podczas szacowania naszej zdolności kredytowej. Niekiedy jednak możemy uzyskać odmowną decyzję ze względu na to, że zawód, w którym pracujemy uznawany jest za ryzykowny. Dlatego zanim złożymy wniosek kredytowy, zapoznajmy się z wymaganiami banku.
Kiedy jeszcze uzyskanie kredytu może stanowić problem? Po pierwsze, uzyskanie kredytu nie będzie możliwe, jeśli nie mamy ukończone 18 lat i nie posiadamy stałego dochodu. Co ciekawe jednak, w przypadku kredytu gotówkowego bardzo często wystarczy, żebyśmy mieli regularne wpływy na konto. Mogą one pochodzić przy tym z różnych źródeł. Kolejną osobą, która może mieć problem z otrzymaniem kredytu jest człowiek, który dużo wydaje. Innymi słowy, mamy problem z oszczędzaniem. Czasami z otrzymaniem kredytu mają problem również przedsiębiorcy. Czasami przedsiębiorcy uznawani bywają za kredytobiorców ryzykownych z uwagi na dochody, które bywają nieregularne. Dla banku jest to o tyle ryzykowne, że może pojawić się miesiąc, kiedy uregulowanie raty kredytu będzie niemożliwe. Bank może mieć też kłopoty z wyliczeniem zdolności kredytowej, kiedy nasze dochody różnią się pomiędzy sobą miesiącami. W tym przypadku bankowi o wiele łatwiej oszacować zdolność kredytową osoby na etacie. W końcu w każdym miesiącu, poza drobnymi wyjątkami jak premia, ich dochody są stałe. A co z osobami, które pracują na umowę o dzieło lub zlecenie? W przypadku kredytu gotówkowego raczej nie powinniśmy mieć problemu z otrzymaniem pieniędzy. Te formy umowy mogą nam jednak utrudnić pożyczkę, jeśli staramy się o wyższą kwotę. Również w przypadku kredytu hipotecznego praca na umowę o dzieło może być czynnikiem, który uniemożliwi nam jego zaciągnięcie. Dlaczego to takie trudne? Przede wszystkim dlatego, że wspomniane umowy powiązane są najczęściej z niższymi zarobkami i pracami dorywczymi. A umowę taką można w zasadzie rozwiązać w każdej chwili. Podobnie wygląda sprawa w przypadku umowy na czas określony. Najbardziej wiarygodnym kredytobiorcą jest dla banku osoba zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, nie oznacza to jednak, że jeśli pracujemy na umowę o dzieło lub zlecenie, to nie mamy szans na kredyt. Powinniśmy wtedy po prostu przejrzeć dokładniej dostępne oferty kredytowe. Również w przypadku niektórych zawodów, które zostaną uznane za bardziej ryzykowne w aspekcie spłaty kredytu, osoby pracujące w nich będą musiały wykazać wyższy dochodów niż pracownicy innej branży. Na takiej liście może znaleźć się np. budownictwo czy transport. Pośród tych branż może znaleźć się również kultura czy rozrywka i rekreacja. Sprawdź, jakie zarobki na kredyt 500 tys będą odpowiednie.
Kłopot może pojawić się również wtedy, gdy mamy ukończone 18 lat, dużo banków dość restrykcyjnie podchodzi do wieku potencjalnych kredytobiorców. Najbardziej zaufany kredytobiorca to taki, który skończył edukację i posiada regularny dochód. Wiele zależy jednak od banku, do którego złożymy wniosek. Wszelkie wymagania znajdziemy na stronie placówki. Podobnie jak przy kłopotach w zbyt niskim wieku, możemy mieć kłopot również wtedy, gdy jesteśmy starsi. Problemy z zaciągnięciem kredytu mogą mieć również osoby ze złą historią w BIK. Jeśli zostaliśmy wpisani na listę dłużników i posiadamy niespłacone zobowiązania, wtedy jest bardzo prawdopodobne, że bank nie udzieli nam kredytu. Dla banku jest to bowiem jasny sygnał, że skoro nie byliśmy w stanie spłacić w terminie dawnych zobowiązań, to i z nowymi możemy mieć kłopot. Wiele zależy też od naszej zdolności kredytowej. Stanowi ona podstawowy warunek uzyskania kredytu.
Również pandemia ma duży wpływ na udzielane kredyty. Wiele osób znalazło się obecnie w kłopotach finansowych z powodu zamknięcia ich branży. Z tego powodu nie mają one obecnie szansy na powrót do dawnych zarobków. W trudnej sytuacji znalazły się między innymi osoby, które pracują w branży rozrywkowej. Obecnie uzyskanie kredytu, jeśli pracuje się w tej branży, może być dość problematyczne. W trudnej sytuacji finansowej są również obecnie przedsiębiorcy. Jak widzimy, dotychczasowe wymagania to jedno, pandemia również wiele zmieniła w tym zakresie. Dlatego przed udaniem się do banku warto zapoznać się z obecnymi wymaganiami placówki.