Kredyty gotówkowe w bankach

Kredyty gotówkowe to jeden z popularniejszych produktów w ofercie banków. Cieszą się one zainteresowaniem wielu klientów, ponieważ są zazwyczaj stosunkowo chętnie przez te instytucje finansowe udzielane. Można je wykorzystać na dowolny cel. Stanowią, zatem doskonałą pomoc w codziennym funkcjonowaniu dla bardzo wielu ludzi, pomagają przetrwać trudne sytuacje lub realizować marzenia, do których potrzeba dodatkowych środków finansowych.

Zabezpieczenia

Kredyty gotówkowe udzielane przez banki nie są przeważnie obwarowane zbyt restrykcyjnymi zabezpieczeniami jak inne w ich ofercie. Dzięki temu są one dostępne dla znacznie większej grupy osób. Starający się o nie klient najczęściej proszony jest o złożenie deklaracji o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Część z nich, jako warunek stawia również poniesienie kosztów ubezpieczenia kredytu. W bardzo rzadkich przypadkach zdarza się, że warunkiem udzielenia kredytu gotówkowego jest poręczenie go przez osobę trzecią; zdarza się jednak, że bankowcy podsuwają do podpisu weksel in-blanco, zakładają na rachunku bankowym blokadę opiewającą na sumę zaciągniętego zobowiązania czy ustalają, że zabezpieczeniem pożyczonych klientowi pieniędzy jest samochód lub jakaś nieruchomość.

Koszty

Na to ile kredytobiorcę ostatecznie będzie kosztować pożyczenie pieniędzy z banku składa się kilka elementów. Po pierwsze: odsetki. Ustalane są one przez bank na okres roku. Nie mogą być one wyższe niż pomnożona razy cztery stopa lombardowa, wyznaczana przez Narodowy Bank Polski

Po drugie: prowizja. Jest to opłata, jakiej bank oczekuje za wyświadczenie usługi udzielenia kredytu. To, kiedy ona jest pobierana zależy już od samej instytucji – czasem jest doliczana do pierwszej w innych przypadkach do ostatniej raty a bywają sytuacje, w których jej kwota rozłożona jest na cały okres kredytowania.

Po trzecie: wspomniane już wyżej ubezpieczenie. Ubezpieczyciel, który je oferuje – często mocno związany z bankiem gotówkę pożyczającym – zapewnia pomoc w życiowych sytuacjach uniemożliwiających spłacanie zaciągniętego długu. Zalicza się do nich śmierć, kalectwo czy jakakolwiek zdarzenie trwale uniemożliwiające wykonywanie pracy. Ubezpieczenia są z reguły dobrowolne jednak banki mogą stosować szereg zachęt do tego, aby kredytobiorca zechciał z nich skorzystać. Może być to korzystniejsze oprocentowanie pożyczki, nieco mniejsza kwota prowizji lub zróżnicowany okres spłat.

Zobacz także:  Świetna forma finansowa czyli kredyt gotówkowy

Podsumowanie

Kredyty gotówkowe to bardzo atrakcyjna i często wykorzystywana forma pozyskiwania dodatkowych środków finansowych. W niemal każdym banku znajdziemy ofertę jego uzyskania. Są one dość zróżnicowane i często warunki ich udzielania mocno się różnią. Dlatego przed podjęciem decyzji o staraniu się o taki kredyt warto dokładnie przeanalizować dostępne na rynku finansowym propozycję i wybrać produkt najbardziej dostosowany do swoich potrzeb i możliwości. One są bowiem najważniejsze.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.