Ubezpieczenie kredytu – co warto wiedzieć w 2021 roku?

Ubezpieczenie kredytu to często jeden z wymogów banków. W teorii nie jest ono obowiązkowe, ale w praktyce jego wykupienie jest potrzebne, abyś mógł skorzystać z promocyjnej oferty kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Ubezpieczenie chroni jednak nie tylko bank, ale również Ciebie jako klienta. Nie jest to więc tylko przykry dodatkowy koszt kredytowania. Zamierzasz wziąć kredyt w 2021? Sprawdź, na czym polega ubezpieczenie kredytu hipotecznego, gotówkowego oraz kupieckiego.

JAK DZIAŁA UBEZPIECZENIE KREDYTU?

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego lub hipotecznego to produkt oferowany przez firmę ubezpieczeniową najczęściej we współpracy z bankiem. Jest zobowiązaniem, które zawiera się, aby ochronić interesy banku oraz kredytobiorcy. Jak działa? W momencie, gdy zajdzie sytuacja losowa opisana w warunkach umowy, która nie pozwoli klientowi spłacać swojego zobowiązania, ubezpieczyciel zapłaci za niego ratę kredytową.

Jakie sytuacje najczęściej powodują, że wypłacane jest ubezpieczenie kredytu?

  • utrata pracy i w jej następstwie utrata płynności finansowej;
  • doznanie poważnego wypadku, którego skutkiem jest niemożność wykonywania czynności zawodowych;

Do wypłacenia zobowiązania wystarczy często, że tylko jeden z kredytobiorców uległ wypadkowi.

CO DAJE UBEZPIECZENIE KREDYTU?

Ubezpieczenie kredytu daje przede wszystkim poczucie spokoju kredytobiorcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz musiał obawiać się, że w momencie pogorszenia Twojej sytuacji finansowej w wyniku losowej sytuacji, nie będziesz mieć z czego spłacać kredytu.

Ubezpieczenie jest również korzystne z punktu widzenia kredytodawcy. Jego wykupienie zmniejsza bowiem ryzyko, że instytucja bankowa nie odzyska pożyczonych środków. Z tego też powodu banki są gotowe obniżyć swoją prowizję w zamian za wykupienie odpowiednio wysokiego ubezpieczenia.

UBEZPIECZENIE KREDYTU GOTÓWKOWEGO A ŚMIERĆ KREDYTOBIORCY

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów ubezpieczeń, jest ubezpieczenie na wypadek śmierci kredytobiorcy.

Śmierć kredytobiorcy a ubezpieczenie kredytu

W momencie śmierci kredytobiorcy, ubezpieczyciel przejmuje na siebie obowiązek spłaty kredytu. Jest to ochrona dla spadkobiercy. Gdyby takiego ubezpieczenia nie było, to właśnie on musiałby spłacać cały kredyt. Oczywiście spłata kredytu przez TU wymaga wcześniejszego złożenia odpowiednich wniosków oraz dostarczenia dokumentacji. 

CZY UBEZPIECZENIE KREDYTU JEST OBOWIĄZKOWE?

Ubezpieczenie kredytu zasadniczo nie jest obowiązkowe. Często w praktyce jednak jest to wymóg banku, którego nie opłaca się unikać. Oferta kredytu bez ubezpieczenia może być dużo mniej atrakcyjna. Warto jednak wiedzieć, że nie trzeba od razu decydować się na formę ubezpieczenia, którą proponuje bank. Jako klient możesz znaleźć ofertę bankową na własną rękę u niezwiązanej z bankiem ubezpieczalni. Często jest to korzystniejsze ekonomicznie rozwiązanie, chociaż oczywiście musisz poświęcić trochę dodatkowego czasu, aby wynegocjować wartościową ofertę.

CZY UBEZPIECZENIE KREDYTU JEST ZWRACANE?

Zastanawiasz się, jak odzyskać ubezpieczenie kredytu? Zwrot ubezpieczenia kredytu gotówkowego lub hipotecznego jest możliwy. Najczęściej dzieje się to w sytuacji, jeśli spłacisz kredyt przed czasem. Możesz wtedy ubiegać się o zwrot wysokości wpłaconej kwoty ubezpieczenia proporcjonalnie do skróconego czasu trwania ubezpieczenia. Przysługuje Ci bowiem składka za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej.

Jeśli składkę ubezpieczeniową zapłaciłeś jednorazowo w momencie zaciągania zobowiązania, będziesz musiał napisać stosowny wniosek z prośbą o zwrot. Jeśli natomiast płaciłeś składki na raty, wraz ze spłatą kredytu po prostu przestaniesz je uiszczać.

UBEZPIECZENIE KREDYTU – CZY MOŻNA ZREZYGNOWAĆ?

Co jednak jeśli wciąż jeszcze spłacasz kredyt? Czy możesz w takiej sytuacji dobrowolnie zrezygnować z ubezpieczenia? Zależy to w dużej mierze od zapisów umowy kredytowej. W przypadku kredytów hipotecznych rezygnacja z ubezpieczenia jest zwykle niemożliwa lub nieopłacalna. W przypadku kredytów gotówkowych nie powinno być to natomiast problemem. Warto jednak dokładnie przeczytać warunki kredytowania oraz obliczyć, czy rzeczywiście rezygnacja z takiego zabezpieczenia Ci się opłaca.

UBEZPIECZENIE KREDYTU – ILE KOSZTUJE?

Koszt ubezpieczenia kredytu zależy w dużej mierze od tego, jak wysoka będzie pożyczona od banku kwota. Oferty poszczególnych ubezpieczycieli będą się jednak bardzo od siebie różnić. Warto więc dobrze się z nimi zapoznać, aby nie przepłacić. Propozycje mogą wahać się od kilku do nawet kilkunastu procent wartości pożyczonego kapitału. Koszty będą więc naturalnie wyższe, jeśli zaciągasz kredyt hipoteczny za kilkaset tysięcy złotych. 

UBEZPIECZENIE KREDYTU KUPIECKIEGO

Jeśli prowadzisz firmę, może Cię zainteresować też ubezpieczenie kredytu kupieckiego. To nic innego, jak ubezpieczenie wierzytelności handlowych. Chronią one skutecznie przed niewypłacalnością klienta, dlatego są chętnie wykorzystywane przez firmy, oferujące płatności odroczone.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.