Zanim weźmiesz kredyt
W życiu każdego z nas od czasu do czasu pojawiają się atrakcyjne okoliczności wymagające posiadania przy sobie określonej gotówki. W zależności od potrzeb, jaką jest rodzinny urlop na jednej z egzotycznych plaż czy może nowe auto w imponującym stanie technicznym, bardzo często przydałaby się gotówka, której fizycznie chwilowo się nie posiada. Pierwszą myślą, która pojawia się w głowie w takich okolicznościach jest pożyczka z banku. Jest to rozwiązanie, po które sięga coraz większa liczba osób, aby zaspokoić swoje chwilowe potrzeby.
Dodatkowe opłaty
Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu, warto wziąć sobie do serca kilka niezbędnych informacji. Cała sterta ofert, które na pozór prezentują się jako niezwykle atrakcyjne, mogą zawierać szeroką gamę kruczków i gwiazdek, które uwidaczniają się dopiero w chwili podpisania umowy z bankiem. Na co więc zwrócić uwagę, aby nie popaść w finansową pułapkę? Klienci zgodnie twierdzą, że jednym z najbardziej istotnych parametrów jest oprocentowanie kredytu. Jego rozpiętość jest tak szeroka w różnych bankach, że potrzeba silnej głowy, aby się w tym wszystkim połapać i znaleźć dla siebie tę najbardziej dogodną opcję. Oprocentowanie kredytu regulowane jest zmienną stopą kredytową, na którą składa się zawsze marża banku, a także uzależniona od waluty stopa referencyjna. Bardzo dobrym posunięciem ze strony klienta jest uzyskanie informacji na temat wysokości marży w dniu, kiedy przedstawia się nam ofertę. Jednak oprocentowanie nie stanowi jedynego kosztu kredytu. Na to składa się bowiem o wiele więcej czynników, takich jak opłaty bankowe. Do nich należeć może na przykład ubezpieczenie na życie, a także ubezpieczenie od utraty pracy. Najlepszym rozwiązaniem będzie dokładna kalkulacja całkowitych kosztów kredytu w poszczególnych bankach. Wówczas sytuacja staje się już o wiele mniej zawiła i umożliwia podjęcie trafnej decyzji. Istotną informacją, o której nie wie wielu klientów, jest fakt, iż banki pobierają prowizję od wydania pozytywnej decyzji w sprawie udzielenia kredytu. Koszty takiej decyzji są jednorazowe, jednak można jej uniknąć. Bank wysuwa się wtedy z dodatkową propozycją, taką jak ubezpieczenie kredytu lub wydanie karty debetowej. Celem takiego działania jest utrzymanie kolejnego klienta. Tutaj również należy zapoznać się z wszelkimi kosztami, aby nie okazało się, że są one znacznie wyższe od jednorazowej opłaty za rozpatrzenie wniosku.
Z reguły dzieje się tak, że kredyty gotówkowe można spłacać regularnie, lub w dowolnym, wcześniejszym terminie. Aby nie zostać nabitym w przysłowiową butelkę należy upewnić się, czy szybsza spłata kredytu nie będzie wiązać się z dodatkowymi opłatami z tego tytułu. Jeśli nie, należy postarać się o dodatkowy zapis w umowie kredytowej. Opcja darmowej spłaty w szybszym trybie może po pewnym czasie okazać się tylko chwilową promocją, o czym często nie informują klienta pracownicy banku, gdyż nie mają takiego obowiązku. Zapis w umowie kredytowej gwarantuje darmową spłatę na przykład podwójnej raty w miesiącu.
Dobrze jest zorientować się także u pracownika banku, jaki jest czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku. Współczesne banki działają co prawda bardzo sprawnie, jednak dla pewności i spokoju ducha warto zrobić rozeznanie. Upewnisz się tym samym, że czas, w którym oczekuje się na decyzję nie przekroczy terminu zakupu przedmiotu, którym jesteś zainteresowany. Udana finalizacja transakcji powinna być możliwie jak najkrótsza i przebiegać bez żadnych zakłóceń z obu stron.